Najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami na nie. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania napisz do nas poprzez formularz na stronie KONTAKT.

 

Frequently Asked Question

FAQ

Zawsze chciałem nauczyć się nurkowania. Jak mogę zacząć ?

Najlepszy sposób to odwiedzić Centralny Ośrodek Nurkowy.

Czy nauka nurkowania jest trudna?

Nie. Zwłaszcza jeżeli dobrze czujesz się w wodzie. Wstępne kursy PADI zawierają część basenową, teoretyczną i nurkowania na wodach otwartych. Nauka taka opiera się na twoich osiągnięciach, co oznacza, że uczysz się w swoim tempie. 

Jak długo trwa szkolenie na certyfikat płetwonurka?

Kursy PADI opierają się na osiągnięciach kursanta, a to oznacza, że otrzymasz certyfikat po zaliczeniu wszystkich umiejętności i teorii. Niektórzy uczą się szybciej od innych, dlatego czas trwania kursu zmienia się i dopasowywany jest on indywidualnie do każdego. Ponieważ szkolenia składają się z różnych sekcji, można jest łatwo rozbić i zaplanować czasowo. np.: kurs PADI Open Water Diver może być podzielony na 5 lub 6 sesji na przestrzeni od 3 dni do 6 tygodni.

Ile muszę mieć lat aby uzyskać certyfikat płetwonurka?

Musisz mieć co najmniej 10 lat. aby otrzymać certyfikat PADI Junior OWD. 10 i 11 latkowie z certyfikatem Junior Open Water Diver mogą nurkować w towarzystwie rodzica, opiekuna lub przewodnika podwodnego PADI do głębokości 12 m.

Czy są jakieś specjalne wymagania, aby wziąć udział w kursie?

Nie. Ogólnie, każdy przeciętnie zdrowy człowiek w wieku powyżej 10 lat może wziąć udział w lekcjach nurkowania. Jednakże, przed kursem wypełnisz medyczny kwestionariusz. Jeżeli kwestionariusz wykaże wątpliwości co do stanu zdrowia, będziesz musiał skonsultować się z lekarzem i uzyskać od niego zaświadczenie.

Czy muszę być dobrym pływakiem aby mieć certyfikat PADI Open Water Diver ?

Nie. Wystarczą przeciętne zdolności pływania. Musisz przepłynąć 200 m bez wymagań co do czasu i stylu, lub 300 m w masce, rurce i płetwach. Musisz także pokazać, że utrzymasz się na powierzchni przez 10 min.  

Czy nurkowanie jest drogie?

Nie. Podobnie jak inne hobby i pozostałe sporty, możesz zainwestować ile chcesz, zależnie od stopnia zainteresowania. Ponieważ większość centrów nurkowych wypożycza sprzęt, inwestycje w sprzęt możesz rozłożyć w czasie, wypożyczając te elementy, których jeszcze nie masz. Prawdopodobnie nie musisz daleko jeździć na nurkowania, dlatego koszty podróży możesz dostosować do najchudszego budżetu. Większość ludzi porównuje koszty nurkowania do kosztów narciarstwa lub kolarstwa górskiego.

Jaki muszę mieć sprzęt aby wziąć udział w lekcji nurkowania ?

Najlepiej przed zajęcia skontaktuj się z instrukotrem Centralnego Ośrodka Nurkowego. Na pewno musisz mieć płetwy, maskę i rurkę. W naszym Centralnym Ośrodeku Nurkowym znajdziesz bogatą ofertę sprzęt renomowanych producentów. Większość elementów sprzętu nurkowego jest bardzo trwała i nie trzeba ich często zmieniać.

Co jest w butli nurkowej ? Tlen ?

Nurkowie rekreacyjni oddychają powietrzem, nie tlenem. Powietrze w butli jest tym samym powietrzem, którym oddychasz na powierzchni, ale jest dodatkowo przefiltrowane.

Na jak długo wystarcza powietrze z butli?

Ponieważ ludzie oddychają z różną prędkością a wraz z głębokością zużycie powietrza rośnie, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Z tego powodu nurkowie używają manometrów, wskazujących ile powietrza pozostało w butli. Spokojny nurek z jedną butlą, w ciepłej wodzie na głębokości 5-10 m może spędzić około jednej godziny.  

Bolą mnie uszy kiedy nurkuję na dno basenu. Będą mnie bolały podczas nurkowania z akwalungiem ?

Bolą cię uszy z powodu nacisku wody na błonę bębenkową. Na swoim kursie nurkowania nauczysz się prostych technik wyrównywania ciśnienia w uszach, podobnie jak to robisz w czasie lądowania samolotem.

Na filmach nurkowie często podpływają do rekinów i muren. Czy muszę bać się podwodnych stworzeń ?

Większość wodnych stworzeń jest bierna i bojaźliwa. Niewiele z nich kąsa i żądli, ale możesz zapobiec temu nie dotykając ich. Nurkowie nie są naturalnym pożywieniem rekinów i dlatego ataki rekinów są rzadkie.  

Czy nurkowanie jest niebezpieczne ?

Nie, ale jest kilka potencjalnych zagrożeń, co jest powodem, dla którego potrzebujesz przeszkolenia i certyfikatu. 

Noszę okulary, czy to jest problem ?

Nie. Tak jak i noszenie miękkich szkieł kontaktowych nie powinno być problemem podczas nurkowania. Jeżeli nosisz twarde szkła kontaktowe, do nurkowania powinieneś używać szkieł przenikalnych dla gazów. Zasięgnij opinii okulisty. Kolejną opcją jest zainstalować soczewki w masce.

Jak długo po nurkowaniu muszę odczekać przed lotem samolotem?

Zalecenia medycyny nurkowej odnośnie latania po nurkowaniu wyglądają następująco (bez względu czy używasz RDP, innych tabel czy komputera nurkowego):

Dla nurkowań w limitach bezdekompresyjnych: 

  • Pojedyncze nurkowania - minimalna przerwa 12 godzin
  • Powtórzeniowe nurkowania - minimalna przerwa 18 godzin

Dla nurkowań wymagających przystanków dekompresyjnych:

  • Minimalna przerwa 18 godzin

Stosowanie się do tych zaleceń nie gwarantuje, że choroba dekompresyjna nigdy nie wystąpi na skutek lotu po nurkowaniu. Zalecenia te reprezentują obecny stan wiedzy na temat bezpiecznych przerw powierzchniowych dla znacznej większości nurków.

Ekscytuje mnie nurkowanie, ale czy to jest sport dla mnie ? Czy mogę spróbować bez uczestniczenia w kursie ?

Oczywiście. Program zapoznawczy PADI Discover Scuba Diving pozwoli ci wykonać płytkie nurkowanie pod nadzorem instruktora PADI po jednej lekcji na basenie. Zwykle zajmuje to kilka godzin. Możesz także spróbować nurkowania tylko na basenie realizując program PADI Discover Scuba.  

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o nurkowaniu z akwalungiem i o snorkelingu ?

Odwiedź Centralny Ośrodek Nurkowy i dowiedz się więcej. 

Chciałbym dowiedzieć się czegoś o PADI ? Czym jest PADI ?

PADI to skrót od Professional Association of Diving Instructors (stowarzyszenie zawodowych instruktorów nurkowania), największa organizacja certyfikująca płetwonurków na świecie. PADI rozwija programy szkoleniowe, monitoruje szkolenie prowadzone przez ponad 100 000 instruktorów na świecie, utrzymuje bazę danych certyfikowanych nurków i wydaje certyfikaty. Dodatkowo, PADI wspomaga centra i resorty nurkowe. Od powstania w 1966 roku PADI notuje przyrost ilości wydawanych certyfikatów w ponad 175 krajach. 70 procent wszystkich certyfikatów na świecie to certyfikaty PADI. 

Czym jest fundacja AWARE?

Fundacja Project AWARE, powstała w 1992 r, jest organizacją non profit utworzoną w celu ochrony i zachowania zasobów środowiska podwodnego. Programy Project AWARE to sprzątanie plaż, prezentacje środowiskowe, badania, kampanie i inne oddziaływania służące ochronie środowiska podwodnego. 

Mam certyfikat innej organizacji. Jak mogę zostać nurkiem PADI ?

Zacznij od odwiedzin w Centralnym Ośrodku Nurkowym i przedstaw swój certyfikat. Po ocenie wiedzy teoretycznej i umiejętności nurkowych, instruktor przeprowadzi odpowiedni kurs.   

background